Vücut Tipine Göre Gelinlik Tavsiyeleri

“Gelinliğiniz vücudunuz ile uyum içerisinde olmalı!” Ama nasıl?

Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi

Gelinlik tarzınızın vücut biçiminizin estetik yönlerini vurgulayarak varsa vücut kusurlarını en aza indirdiğinden emin olun.

Kabul etmeliyiz ki çoğumuzun kamufle etmek istediği alanlar var.Gelinlik silueti bu durumda vücudunuzun şeklini açığa vurmamalıdır. Eğer hiçbir şekil zorluğu hissetmiyorsanız “tam” sizin şeklinizi yansıtan bir gelinlik seçmelisiniz.

Bu yazıda önerilen stiller, size özel tarzı yakalamak için iyi bir başlangıç noktası olacak. Hedefimiz zaman kazanmak ve hayal kırıklıklarının önüne geçmek. Size en çok yakışan, mükemmel gelinliği bulmak, temel stilleri bilerek gelinlik mağazasına gitmekle mümkün olacak …

İşte tasarımcıların esas aldığı ideal vücut…

Bu vücut tipinde bedende abartılar bulunmaz. Göğüs, bel ve kalça dengeli, her alanda orantılı bir biçime sahiptir.
Göğüs ve kalça bel ölçümü birbirine yakın ölçülerdedir. Bel çevresi ise bu ölçülerden 25-30 cm daha küçüktür.

Eğer böyle bir vücuda sahip ve ortalama boy ve kiloya sahipseniz dilediğiniz gelinlik modelini deneyebilirsiniz.

Senin vücut biçimin ne?

Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi


Şimdi diğer vücut şekilleri ve zorlukları ele alalım. Hangi vücut biçimine hangi gelinlik tarzı daha uyumludur ?

  • Dikdörtgen vücut şekli ve armut biçimli vücut tipi için gelinlik stilleri
  • Dar kalçalı ters üçgen, geniş omuzlar için ipuçları.
  • Elma şeklindeki vücut tipleri için gelinlikler.
  • Kum saati vücut şekli vücut kıvrımlarını vurgulamak veya bunları yumuşatmak
  • Büyük göğüsler için tavsiyeler
  • Kısa ve uzun boylu gelinler için en iyi gelinlik stilleri
  • Büyük beden gelinler

Sorunlu alanları maskeleyecek, pozitif alanları ise vurgulayacak öneri ve stratejilere dikkat!

Armut Biçimli Vücut Tipi için gelinlik seçimi

Armut vücut tipi normal ya da küçük göğüsler, ince bel ve geniş kalçalar şeklinde tanımlanabilir.
Eğer bedeniniz bu özelliklere sahip ise vurgulanması gereken yer kesinlikle ince beldir. Etek kısmında, A kesim gelinlik modeli ilk seçenek olmalıdır. Alternatif olarak kendinizi bir prenses olarak hayal ediyorsanız prenses kesim gelinlik de tercih edilebilir. A kesim gelinlik tercih ediliyor ise, basen bölgesi zarif bir şekilde üst bedene orantılanacak. Böylece omuzlar daha geniş ve kalçalar ile eşitmiş gibi görünecektir. Prenses gelinlik modeli ikinci seçenek olarak değerlendirilebilir, düz veya balık gelinlik modeli seçenekler arasına alınmayabilir.

Yaka stili olarak kayık yaka tercih edilebilir,  kayık yaka bir omuzdan diğerine kayık şeklinde bir eğim ile ilerler. İstenilen derinlikte seçebilirsiniz. Bu yaka tipi ile hem kalça yapısı dengelenecek,  hem de üst beden daha uzun görünecektir.
Straplez yaka gelinlik tercih edilecekse; illüzyon yakalı straplez gelinlikler değerlendirilebilir.
Armut vücut tipinin temel karakteristiği ince bel özellikle vurgulanabilir.

Korsesiz bile muhteşem şekil alacak olan bel için  kemeri çok önermiyoruz. Bunlar yerine dantel gibi daha tok kumaşlar kullanılan gelinlik modelleri ideal seçim olacaktır.

Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi

Elma Biçimli Vücut Tipi için gelinlik seçimi

Tipik elma biçimli vücut tipi biraz kalın bir bele ve hemen hemen bel ölçüsüne yakın kalça yapısı ile tanımlanabilir. Gelinlik seçerken iki bölge özellikle dikkate alınmalıdır. Göğüsler ve ince, zarif bacaklar. Bunun yanı sıra bel kısmı kamufle edilmelidir.

Gerek gündelik kıyafetlerin seçiminde, gerekse gelinlik seçiminde V yaka ilk seçenek olmalı. Boyu daha uzun göstermek  istediğiniz kadar derin bir V yaka. Çünkü V yaka boyu ve boynu daha güzel gösterir.
Fazla derinlik tercihi durumunda göğüslerinin  daha çok dikkat çekeceğini akıldan çıkarmamak gerekir. Göğüslerinin bitim noktasının tam ortasında olan dekolte tercih edilebilir. Yuvarlak yakalardan uzak durulmalıdır.
Bel kısmını daha ince göstermek için korselerden yararlanılabilir.

Dolgun göğüslere sahipseniz toparlayıcı korseler beli bir beden inceltse dahi göğüslerinin büyüklüğü sayesinde daha da ince görünecektir. Göğüsleri öne çıkararak beli inceltmenin diğer bir yolu da, hemen göğüslerinin altından başlayan alanda kemer ya da sımsıkı drapeler kullanmaktır.

Seçeceğiniz gelinlik modelinin etek kısmının Helen tipi ya da yırtmaçlı olması düşünülmelidir. Buna ek olarak bel bölgesini gizlemek için korse kullanmalıdır.

Düz bir gelinlik modelinde kullanılan yırtmaç vücudundaki orantıyı dengeleyecektir.

İpek şifon ve şifon gibi uçuşan kumaşlar vücut kusurların daha da gizleyecektir, yırtmaçlar tüm denenen modellerde düşünülebilir.

Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi

Kum Saati Vücut Tipi için gelinlik seçimi

A kesim, balık, V yaka, yırtmaçlı ya da iki parçalı gelinlik modelleri tümü sanki seni düşünerek tasarlanmış. Kum saati vücut tipi gelinlik model tasarımcıların kullandığı prova mankenlerinde esas olarak alınan ölçülerdir.

Hayallerinizi süsleyen gelinlik tül ve dantel prenses kesim, gösterişli bir gelinlik ise; tabii ki bu model seçilebilir. Ancak pek çok gelinin mesafeli durduğu ‘balık formlu’ gelinlik mutlaka değerlendirilmeli.

Kalçalarını öne çıkartmak hedefleniyorsa en doğru seçenek balık formlu bir modeldir. Bu modelin spagetti askılı ve sırt dekolteli kesimleri tercih edilebilir. Daha rahat hareket etmek istiyorum diyorsanız  yarım balık kesim modeller de düşünülebilir.

Kış aylarında yapılacak düğünlerde uzun kollu, yazın aylarında ise truvakar kollu kayık yaka gelinlik modelleri değerlendirilebilir.

Önden bakıldığında mütevazi bir kum saati formuna uygun dursa da, arkadan eklenen sırt dekoltesi seni mütevazilikten seksiliğe taşıyacak.

Sadelikten hoşlananlar için minimalist düz ve A kesim gelinlik modelleri tercih edilebilir. Bu seçeneklerle uçuş uçuş şifon, tül veya ipek kumaş özellikle kır düğünü mekanları için vazgeçilmez olabilir.
Dekoltesiz yapamam!’’ diyenler için V yaka, kalp yaka straplez ya da ince askılı göğüs dekoltesi olan bir model düşünülebilir.

Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi

Dikdörtgen Biçimli Vücut Tipi için gelinlik seçimi

Tipik dikdörtgen vücut biçimi, normal ya da küçük göğüsler, geniş omuzlar, omuzlara simetrik kalçalar, ve arada düz, oyuntulu olmayan bir bel görünümü olarak ifade edilebilir.

Dikdörtgen vücut biçimli iseniz gelinlik seçiminde de de günlük seçimlerde de en çok vurgulanması gereken bölge omuzlardır. Omuzlar ne kadar öne çıkarılırsa bel o derecede ince ve kusursuz görünecektir. Omuzların vurgulanması denildiğinde akla ilk gelen yaka seçimidir.
Kalp ve düz yada straplez tercih edilebilir. Romantik bir hava yaratmak isterseniz üst bedeni dantelli düz kesim straplez, seksi ve gizemli bir yaka isterseniz kalp ya da M yaka straplez tercih edilebilir..

Dikdörtgen vücut biçimli gelinler bacakları ön plana çıkaran modellere yönelebilir. Yırtmaçlı modeller ilk düşünülmesi gereken seçenektir. Yırtmacının derinliği ne kadar fazlaysa diğer dekolteler o derecede kapalı olmalıdır. Derin bir yırtmaç tercih edilmesi durumunda, omuzları ortaya çıkarmak ve dengelemek için straplez yerine halter yaka tercih edilebilir.
İki parçalı gelinlik modelleri diğer bir uygun seçenektir. Üst bedeni transparan dantelli, eteği ipekli kumaştan modeller uyum içerisinde dans eder, etek kesimi ise tercihan düz olmalı.

Dökümlü ve dramatik etekli modelleri bel bölgesini fazlaca vurgulayan bir biçim olmadığından için bel şekliniz daha güzel görünecektir. Daha ince bir bel için kemerli modeller  değerlendirilebilir.

Gizemli bir gelin olmak için dekolte sırtta kullanılabilir. Sırt dekoltesi verirken ilk düşünülmesi gereken ne kadarlık bir dekolte olacağı. İstenen dekolteyi verebilmek için kumaşında o tarza uygun olması gerekir. Akışkan bir kumaş kullandığında kumaş dekolteyi tutmayacaktır.

Bel bölgesine kemer ya da kumaş üzerine işleme ekleterek daha tok bir görünüm etkisi sağlanabilir..

Vücut Tipine Göre Gelinlik SeçimiHatırda tutulması gereken 3 şey …

  • Vücudunuzun şekli için doğru kıyafet seçimi, provalar sırasında sonradan çıkabilecek uyum problemlerinin azalmasını sağlayacaktır.
  • Seçim yaparken kendinize her yönden aynalar yardımı ile bakın. Gelinliğin vücut biçiminiz ile uyumlu olduğundan emin olun.
  • Eğer gelinlik mağazasında bir deneme yapıyor iseniz, provalar sırasında hangi değişikliklerin yapılabileceği, hangilerinin yapılamayacağı hakkında bilgi alın.

Etiketler: Vücut tipine göre gelinlik, vücut şekline göre gelinlik modelleri, vücut tipine göre gelinlik tavsiyeleri