Gelinlik Kumaşları

Gelinlik seçerken sıklıkla Gelinlik kumaşlarıyla ilgili terimleri işiteceksiniz. Gelinlik mağazası ziyaretiniz öncesi Gelinlik konusunda kullanılan terimlere göz atmakta yarar var;

DANTEL:

Gelinlik danteli en narin ve zarif dantel çeşididir. Gelinlik, duvak veya diğer gelin aksesuarları ve düğün süslemelerinde kullanılır. Gelinlik kumaşı seçimi konusunda artık tereddüt etmenize gerek yok. İster ihtişam içerisinde kutlayın, ister gösterişten uzak bir düğün yapın, dantel en iyi seçimdir. Gelinlik danteli şu özelliklerle ayırt edilir:

Renk: Beyaz, ekru, fildişi veya kırık beyaz, bej, gümüş, altın ve pastel renkler değişmeyen yaygın düğün renkleridir. Açıkçası ince ton farklılıkları, gelinlik unsurlarının eşleştirilmesi söz konusu olduğunda büyük fark yaratıyor. Bu yüzden onlarca çeşit fildişi tonu arasında tülleri seçerken mutlaka fildişi gelinliğinizden bir örnek alın.

Tip: Dantel, kelimenin tam anlamıyla veya mecazi olarak düğüm atmanın muhtemelen en eski ve en güzel yoludur. Özel gelin elbiseleri, pelerinler, bolerolar ve şallar için gelinlik modasının favorilerini mükemmel bir süsleme olarak kullanın. Ya da şu gelinlik dantellerinden biriyle dikilen elbiseye evet deyin:

Fransız (Chantily) Dantel.
Çiçek ve benzeri motiflerin kullanıldığı, şık ve asil görünümlü, maliyeti sebebiyle kullanımı genellikle duvakla sınırlı kalan çok ince bordürlü bir dantel türüdür . Jason Wu, Dolce & Gabbana ve daha pek çok tasarımcı tarafından idolleştirilen Fransız dantel, tüm zamanların moda tutkusu. Birkaç isim vermek gerekirse Elie Saab ve Zuhair Murad gibi lüks gelinlik modası yaratıcıları tarafından seviliyor. İpeksi pürüzsüzlük hissi veren şık ve zarif bir tasarımı tercih edin veya kabarık dokulu çiçek aplikleriyle kaplı payetli ve boncuklu bir danteli seçin.

Kordole Dantel

Kordole Dantel
Su yolu kordonu ile özetlenen narin bir çiçek deseniyle hiçbir şey kıyaslanamaz.

Güpür Dantel
Bu dokulu düğün danteli Venedik danteli olarak da bilinir. En zarif türlerden biri, diğerlerinden daha fazla gövdeye sahip ve oldukça çok yönlü. Görece daha iri ilmeklerle işlenmiş şık bir dokumadır. Ağırlıklı olarak yaka, kol ve göğüs bölümlerinde ve duvaklarda kullanılır. Serin havalarda giyilecek gelinliklerde tercih edilmektedir. Muhteşem güpür çiçekler genellikle aplikler gibi görünür, ancak aslında hepsi nakışın bir parçasıdır.

Lyon Dantel.
Bu zamansız klasik dantel, hafif bir nokta ağ ile en iyi şekilde işlenmiş gibi görünüyor. Ayrı parçalara kesilebilir ve sofistike bir dokunuş arayan tüm giysilere parçalar halinde uygulanabilir.

Dantelin malzemesi: Başlangıçta %100 keten, ipek, gümüş ve altından yapılan dantel artık daha iyi giyilebilirlik için pamuk, viskoz ve birinci sınıf elyaflar içerebilir. İki ana modern gelinlik danteli türü vardır:

İpek Dantel.
Bazı insanlar gelinlik dantelinin iki özelliği olması gerektiğine inanır: Fransız ve ipekten yapılmış. Ve bunun için onları suçlayamayız. Tüm zamanların klasiği olan ipek dantel, ikinci bir deri gibi hissettirir. Hafif ve zariftir ve gerçekten incecik ve şeffaf olabilir.

Pamuk Dantel.
Bu fonksiyonel gelinlik danteli türü ipeğe göre biraz daha dokuludur. İşlemeli pamuklu dantel, şeklini uzun süre koruyan ağır süslemeyi tutabilir. Aynı zamanda harika bir döküme sahiptir ve tasarımları daha fazla bedenle eşleştirir. Pamuklu dantele stil vermek, elbiseler üzerine kat kat pelerinler, tulum tarzı düğün kıyafetleri ve hatta transparan gömlekler gibi cesur ve modaya uygun bir şey düşünebilirsiniz.

Opak yada ışıltılı, motiflerle biçimlendirilmiş dokumadır. İpek yada pamuklu kumaşla astarlanmak suretiyle kullanıma sunulur.

SATEN: Saten dokuma, karakteristik olarak parlak, pürüzsüz veya parlak bir malzeme üreten, tipik olarak parlak bir üst yüzeyi ve donuk bir sırtı olan bir kumaş dokuma türüdür;

İpeksi dokusu ile tene serinlik veren, antistatik ve özellikle yıkandığında leke tutmama özelliği olan güzel bir kumaştır.

En çok tercih edilen gelinlik kumaşıdır. İpeksi dokusu sayesinde özellikle yaz gelinliklerinde sıkça kullanılır.

FAY:

Genellikle düz kesimli gelinliklerin ön yüzünde kullanılan bir kumaş

HAM İPEKLİ:

Saf ipekliye göre daha sert dokulu ve daha ekonomik bir ipek kumaş türüdür.

JAKAR:

Gelinliğin yüz bölümü ve astar kısmında kullanılır. Alacalı ve karışık dokulu bir kumaştır her mevsimde kullanılabilir.

JÜPON:

Gelinlik altına giyilen ve gelinliğin eteğini kabarık gösteren iç giyim

KADİFE:

Ağır pamuklu bir kumaş. Mat ve parlak çeşitleri mevcuttur.

KETEN:

Hafif ve mat kumaş. fazla hacimli olmayan modern ve sade gelinliklerde kullanılır.

KOTON SATEN:

Aslı pamukludur, ancak saten görünümlü dokunmuştur. Kadifemsi bir yapıya sahiptir.

KREP:

İpek ya da yünlüden çok ince dokunmuş akışkan bir kumaş türü

MÜSLİN:

Transparan, dökümlü ve hafif bir dokumadır.

ORGANDİ:

Organze benzeri ancak daha hafif bir dokumadır.

Organze: Şeffaf ve ince yapısı nedeniyle yaz gelinlikleri için ideal bir kumaştır. Üst üste, kat kat kullanılır. Klasik ve farklılık arayan gelinlik modellerinde rahatlıkla kullanılabilir.

Şeffaf ve ince yapısı nedeniyle yaz gelinlikleri için ideal bir kumaştır. Üst üste, kat kat kullanılır. Klasik ve farklılık arayan gelinlik modellerinde rahatlıkla kullanılabilir. Organze, bir gelinliğin tam eteği için mükemmel bir seçenektir.

Bu kumaş, olağanüstü şekil tutma özellikleri, yüksek dayanıklılık ve kırışmaya karşı direnci ile bilinir. Ayrıca pürüzsüz bir yüzeye sahiptir ve muhteşem bir silüet oluşturmaya yardımcı olur.

OTOMAN:

Fitilli, ipekli bir kumaş türüdür.

OTRİŞ:

Gelinlik üzerinde yer alan yumuşak narin tüyler

PUANLI TÜL:

Genelde duvak ve katlı gelinlik eteklerinde kullanılır. İnce ve şeffaf bir kumaştır. Duvak kısmında kullanılır.

SAF İPEKLİ:

İpek böceği kozasından üretilen ince dokulu bir kumaştır. İpek, tamamen doğal liflerden yapılmış kumaşların en lüksüdür. Gelin kumaşı için son derece popüler bir seçimdir.

ŞANTUNG:

İpeksi yapısından dolayı her modele uygundur. İpek dokulu, parlak ve seyrek yapıda bir kumaştır. Gelinliğin hem üst hem de etek kısımlarında tercih edilebilir.

SATEN:

İpekli, yünlü ya da keten, ince dokulu, kaygan, parlak ve dökümlü bir kumaştır. Işığa göre renk değiştirebilir. Lyon sateni gibi tersi fitilli yada saten düşes gibi kalın ve tok dokulu çeşitleri de vardır.

ŞİFON:

Şeffaf ve ince yapısıyla yaz gelinliklerinde kullanılır. Uçuşan bu romantik kumaş bütün gelinlik modelleri için uygundur.

TAFTA:

Gelinliklerde ve nişanlıklarda yapısı nedeniyle en çok tercih edilen ince ve sık dokulu, ipekli bir kumaştır. Hem pastel, hem parlak renklere sahip bir kumaştır. Gelinliğin üst ve etek kısmında kullanılabilir. Daha çok kabarık gelinliklerde uygulanır.

TÜL:

Transparan ve ilmekli dokunmuş ince ve hafif kumaş türü. Genellikle jüponlarda ve süsleme amaçlı kullanılır.

TÜL ÜZERİNDE BRODE:

(Nakışlı Fransız Danteli) Tül üzerine işlenmiş motiflerden oluşur. İnce ağ dokulu bir kumaştır. Gelinliğin en çok yaka, göğüs ve kol bölümlerinde kullanılır. Tüm mevsimlerde kullanılabilir.

VICHY:

Kareli, pamuklu kumaş. Modern gelinliklerde dantel ve ipek organze karıştırılarak kullanılıyor.

ZİBERLİN:

İpek bir kumaş olup üzerinde dokuları vardır. Fayın daha incesi ve ipek olanıdır. Kuplu gelinliklerde kullanılır.

Etiketler: Gelinlik malzemesi, gelinlik kumaşları, gelinlik kumaş çeşitleri